מהי בעצם הפרעת תקשורתית- חברתית? SCD- Social Communication Disorder

הפרעת תקשורת חברתית מתארת בעיות תקשורת חברתית אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים העשויות לבוא לידי ביטוי בקשיים משמעותיים בהבנת סוגים שונים של תקשורת בלתי מילולית ובהבנת צורות שונות של תקשורת מילולית בהן הפירוש אינו מובן מאליו, כגון קושי בהבנה של הומור, ציניות, מטפורות ופתגמים ועוד.

אבחון בעיות תקשורת אצל ילדים ומבוגרים עשוי להיות מאתגר, שכן הן הפרעת תקשורת חברתית (SCD) והן אוטיזם (ASD) מאופיינים על ידי קשיים בתקשורת מילולית ולא מילולית ובאינטראקציות חברתיות. רק החל משנת 2013, בעקבות עדכון המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות (DSM-5) של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית, אנשים שגילו תסמינים של לקות תקשורתית לא זכו לאבחנה מקצועית או שאובחנו באופן לא מדויק כסובלים מ-PDD-NOS, עיקר ההבדלים בין להבדיל מאנשים עם SCD, אלו עם ASD נוטים לתחומי עניין מצומצמים וייחודים ולהתנהגויות החוזרות על עצמן, כולל קיבעון בתחביבים, תנועות מוטוריות מסורבלות, רגישות יתר חושית וכפייתיות בקשר לשגרת היום שלהם.

אף על פי שמדובר באבחנה מקצועית חדשה יחסית ושכיחותה באוכלוסייה הכללית אינה ידועה בבירור, מחקרים שונים שנערכו בעולם מצאו כי כ-8% מהילדים בגיל הרך חווים בעיות תקשורת חברתית ברמות שונות, כאשר נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר להתמודד עם לקות תקשורתית מאשר גברים.

מאותה סיבה, הגורמים להופעתה של הפרעת תקשורת חברתית (באנגלית: Social Communication Disorder) טרם הוכחו, אולם נראה כי מרכיב גנטי ייחודי והיסטוריה משפחתית של הפרעות תקשורת, הפרעות על רצף הספקטרום האוטיסטי ולקויות למידה הינם הגורמים המרכזיים ל-SCD.

מכיוון שאנשים המאובחנים עם לקויות תקשורת חווים ליקויים בתקשורת מילולית ובלתי מילולית כאחד, רובם עלולים להתמודד עם מגוון רחב של קשיי תקשורת במהלך החיים כגון קשיים בשיתוף בדברים אישיים וידע כללי וכן בביצוע מחוות חברתיות, קושי בהתאמת אופי התקשורת לשותפים לשיח או לשינוי בנושא הנדון, קשיים בניהול שיחות עם אנשים, להתאים את התקשורת לתגובותיהם של השותפים לשיח, להמתין לרשות הדיבור, קושי לענות לדבריהם של אחרים, קושי להיות עקביים בנושא השיחה וקושי במתן רשות דיבור לאחרים. יחד עם זאת, ככל שמתבגרים ונדרשות מיומנויות רבות יותר כדי לתקשר עם הזולת, כך הורים צפויים להבחין בהופעתם של תסמינים המאפיינים ילדים עם SCD בשל הליקויים הרבים המלווים אנשים עם SCD, כולל פגיעה בתפקודים רבים והתמודדות עם אתגרים בתחום החברתי, צפויים גם קשיים בתפקוד הלימודי ובתחום התעסוקתי.

.

חשוב לציין, כי לשם קבלת אבחנה מקצועית של SCD, ילדים צריכים לבצע הן אבחון פסיכולוגי קליני והן אבחון של קלינאית תקשורת, זאת על מנת להעריך האם הם עומדים בקריטריונים של הפרעה זו על פי ה-DSM-5.

 מכיוון שבעיות תקשורת אצל ילדים משפיעות גם על תפקודם הלימודי והאקדמי, אלו אשר עברו אבחון מקצועי ואובחנו עם SCD זכאים לשירותי חינוך מיוחד במערכת החינוך, כולל תמיכה לימודית, טיפולים רגשיים וטיפולים פרא-רפואיים.

, כאשר תחילה יש ללמד בסבלנות רבה את הכישורים הללו ו.

התקשורת החברתית האנושית עמוסה במחוות, קודים תרבותיים ונורמות חברתיות. אולם, גם אנשים עם בעיות תקשורתיות חברתיות בהחלט יכולים ללמוד את מרבית המיומנויות הנדרשות על מנת לתקשר באופן הולם עם הזולת . כהורים, באפשרותכם לסייע לילדכם לפתח כישורי חברתיים טובים יותר על ידי הקניית מודעות וחשיבה חברתית ולימוד ההבדלים והנורמות  החברתיות המתאימות למצבים חברתיים שונים. בהתאם לסוג ומטרת הטיפול, ניתן להשתתף בתהליך אימון פרטני או קבוצתי, בכדי לחזק ולתמוך בכל המיומנויות והכישורים שנלמדו בעזרת תרגול ואימון אינטנסיבי גם בחיי היום יום עם ילדים אחרים בני גילם במסגרת בית הספר בו הוא לומד או במרכז טיפולי ציבורי או פרטי בשעות אחר הצהריים

אצלנו במפת"ח כותבים כל מאמר במחשבה על אותו אדם שזה יכול לשנות משהו עבורו.

מכירים מישהו\ מישהי שהמאמר הזה יכול להיות משמעותי בשבילם?

שתפו איתם.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

בואו נדבר!

סדנאות קבוצתיות, סדנאות להורים, שירות קומיונידייט לפיתוח מיומנויות דייטינג, אימון אישי להפחתת חרדה חברתית ובדידות ועוד. 
איך אפשר לעזור לך?